Miközben a sajtó az Éden Hotelhez hasonló ügyeken pörgött, a kormányzat botrányos lépései mögé elbújtatva kifejezetten bátor dolgokat is művelt a nők érdekében. Nem vicc.
Az az emberminisztérium és kormány, amely
- az idősek, betegek, sérültek házi segítségnyújtásnak nevezett ellátását úgy megszigorította, hogy a napi csak néhány órás, otthoni segítése újfent a (női) családtagok nyakába szakad, ha az önkormányzat nem segít, vagy csak pénzért segít.
- ugyan a tavaszi ülésszakra ígérte, még azóta sem volt képes elérni, hogy a nők elleni erőszak megelőzését és az ilyen ügyek korrekt kezeléséhez szükséges jogszabályváltozások megtörténjenek, és a parlament ratifikálja végre az Isztambuli egyezményt, és ennek kapcsán kaptak is az ellenzéktől nőnapra egy övön aluli ütést.
- a vasárnapi boltbezárásokkal nemcsak hazazavarta a kiskereskedelmi dolgozókat a hét utolsó napjára a családdal törődni, de egyben megfosztotta őket a vasárnapi munkával járó pótlékoktól, és bizony sokakat az állásuktól is,
- amely a létező legabszurdabb érveket sorakoztatja fel a nyilvánvalóan igazságtalan, alaptörvény - és európai emberi jogi egyezményt sértő nők korábbi nyugdíjba vonulását engedélyező szabályozás védelmében, csak mert a korábbi szarvashibát beismerni nem lehet,
- amely a jellemzően nők által működtetett, nőket alkalmazó, és elsősorban nők életét megkönnyítő családi napköziknek idén megadta a kegyelemdöfést, így rengeteg ilyen intézmény vélhetően örökre bezárja a kapuit.
- és újra megerősítette, hogy a sürgősségi fogamzásgátló tabletták Európa nagyobbik felével ellentétben itthon továbbra is csak szakorvosi vizsgálatot követően és receptre válthatók ki.
Nos, ez a kormány - a nemritkán falvédőket idézően komplex nőképével - mindeközben fontos, hasznos, és kifejezetten progresszív dolgokat is művelt nőügyben,
már ha a kedvenc és nemzetszaporulati tekintetben leghasznosabbnak tartott női cécsoportjukról, a szülni vágyó és kisgyermekes anyákról volt szó.
Ne a számat figyeld, hanem a kezemet!
Miközben még mindig teljes beleéléssel nyilatkoznak kormánypárti politikusok arról, hogy a kisgyermekek helye az édesanyjuk mellett van, eközben igen előremutató dolgok is történnek, és nemcsak a túljutalmazott középosztálybeli családok érdekében.
Csak szépen, csak csendben, hogy senki meg ne hallja
A GYED extra már megírtuk, de most újra elmondjuk, a legokosabb dolog, ami a 70-es évekből ránk rohadt gyed, gyes rendszerével történhetett. Nem tudni, hogy a demográfusok, a nagycsaládosok egyesülete, vagy a minisztérium felkészült szakembereinek köszönhető-e a szemléletváltás, de tény, hogy a kormányzat köröket ver a "legyen a nőknek választása" mantrát hajtogató ellenzékiekre, akik már maguk is próbálják elfeledni, hogy közülük sokan bizony megszavazták a teljesen előkészítetetlen gyest két évre csökkentő törvényt 2009-ben.
Azzal, hogy 2014. januárjától feloldották a gyed melletti munka tilalmát, és bárki főállású munkát vállalhat a juttatások megtartásával, nagyobbat léptünk előre a nemek közötti egyenlőség és a női munkavégzést alapvetően ellenző magyar közvélekedés megváltoztatása felé, mint valaha.
Hogy kiknek kedvez az egész, hogyan is kell elképzelni a januártól már akár a 6 hónapos gyereke mellől dolgozó anyát, mégis miféle nő az ilyen, arról pedig itt írtunk. Nem, ez az intézkedés elsősorban nem a gyereküket a karrierjük miatt elhanyagoló törtetőknek kedvez, hanem a részmunkaidőben dolgozónak, a jellemzően kiskeresetű fodrásznak, magántanárnak, az otthonról is dolgozni képes könyvelőnek.
A lépésről lépésre bővülő intézkedéscsomag haszna egyelőre felbecsülhetetlen: egyszerre tesz a kisgyerekes anyák egysíkú megítélése és négy fal közé zárása ellen, és lehetőséget ad arra, hogy néhány éven belül a fiatal női alkalmazottakat kevesebb hátrány érje a munkaerőpiacon pusztán a nemük miatt. Sőt, abban is bízni lehet, hogy a női bérek és karrieresélyek is javulnak, ha már nem lesz kőbe vésett szabály, hogy szinte minden nő legalább három évre teljesen eltűnik a munka világából.
Emellett a legutóbbi törvénymódosítások azt is lehetővé tették, hogy a 3 évesnél kisebb gyerekek anyukái - ha ők így döntenek - vállalhassanak éjszakai műszakot. Eddig ugyanis nem tehették, és a tiltás viszonylag könnyen kiköveztethetően épp a legképzetlenebb, legrosszabb anyagi helyzetű nők munkavállalását korlátozta.
Mi állhat a khm, kettősség mögött?
Csak tippjeink vannak. Az első az, hogy a miniszterelnököt sikerült meggyőzni valakiknek (demográfusoknak, szakértőknek, esetleg a NOE-nek) arról, hogy ugyan pártja, a kormánya és a saját értékrendjével nem egyeznek ezek az intézkedések, de ha meg akarja állítani a népességfogyást, a családok elszegényedését, vagy akár csak csökkenteni szándékozik a Magyarországon szomorúan nagyszámú egyedülálló anyák kiszolgáltatottságát, a női munkavállalók arányát bizony növelni kell.
Ugyan nagydobra nem verik, de szépen meg is szavazzák ezeket az előterjesztéseket vita és apelláta nélkül még a legkonzervatívabb, legkereszténydemokratább képviselők is. Ha kell, hát kell.
Lépésről lépésre, semmi feltűnősködés
Aztán arról szinte biztosan nem hallottatok, de az Országgyűlésnek új albizottsága lett a Női Méltóságért néven.
Az első két nyilvános ülésről szóló beszámolók igencsak biztatóak voltak: fontos témák, szakértők. Sőt mi több
egyetértés(!) a politikusok között
a legalapvetőbb kérdésekben, mint hogy
- a kisgyerekes nők munkavállalásának megítélése és a nők médiabeli megjelenítése kapcsán bizony volna még tennivaló,
- az apák szerepét meg kellene erősíteni a családokban,
- a házimunka bizony nem kizárólag és az asszonyok elsődleges dolga
- rendszerint a nők nyakába szakad a családtagok ápolása, gondozása pedig feljebb emlegettük, hogy nem kis részben a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően van egyre inkább így.
Egészen úgy tűnik, hogy
ha nem nagyon figyel senki, nőügyben kirívóan normálisan, sőt, konstruktívan képesek társalogni és együttműködni a politikusok és a kormányzati szereplők.
Ez látszott az őszi Együtt által összehívott őszi konferencián is.
Van, amiben nagy az egyetértés
Senki sem vitatja például, hogy
- kellenek bölcsődék (egyelőre a korosztály alig 14 százaléka jár bölcsődébe),
- több férőhelyre lenne igény, még a gyes még mindig tartó népszerűsége ellenére is,
- nem normális, hogy vannak városok, ahol nincs ilyen intézmény.
Sok ezer fős bölcsőde férőhelybővítési projektek zajlanak, és - habár a családi napközik sokasága lesz kénytelen vagy bezárni, vagy bölcsődévé alakulni - jövőre már minden önkormányzat köteles lesz a három évesnél fiatalabb gyerekek napközbeni ellátását biztosítani, ha helyben legalább öt gyerek szülői ezt igénylik.
Sőt, ennél jóval érzékenyebb témában is karakánul kiállt a sajtóban leginkább kedves anyukaszerepben megjelenő családügyi államtitkár:
"Azt az ambiciózus célkitűzést, amit az ENSZ tanácskozásán megfogalmaztak, vagyis hogy 2030-ra érjük el a nőknek és a férfiaknak a döntéshozatalban való 50-50 százalékos részvételét, természetesen magyar oldalról is támogatni tudjuk"
- mondta Novák Katalin a New York-i ENSZ székházban, a világszervezet márciusi ülésén.
Ez utóbbi ambíciózus vállalást ugyan még mi is kétkedve fogadtuk, de úgy tűnik, néha itthon is 2015 volt az elmúlt évben.