A gyógypedagógusok egy részétől az állam visszakérte az új, először szeptemberben megkapott béremelés miatti többletpénzt. A 444!!! számolt be róla először, mi pedig utánajártunk, mi is történt, és hogy kiket érint az egész megalázó hercehurca. Nagyon úgy fest, hogy nem minden pedagógus pedagógus. A szociális ágazatban dolgozókra pedig nem vonatkozik a pedagógus életpályamodell.
A szociális intézményekben dolgozó gyógypedagógusoktól, akik gyermekotthonokban, csecsemőotthonokban, bölcsődékben, fogyatékos személyek ápoló-gondozó otthonaiban, fogyatékos személyek nappali intézményeiben dolgoznak. Pontos statisztikai adatok nem állnak rendelkezésre, de minimum 700-900 emberről lehet szó, kevés kivétellel mind nők.
Azt, hogy melyik gyógypedagógus kapott vagy nem kapott béremelést (vagy kérték tőle vissza utólag), az döntötte el, hogy az illető milyen intézményben dolgozik. Egy iskolában dolgozó gyógypedagógusnak jár a fizetésemelés, a gyermekotthonban dolgozónak nem. Azok a gyógypedagógusok, konduktorok, akik a halmozottan sérültek gyerekotthonaiban és a csecsemőotthonokban dolgoznak pórul jártak, mert a szociális ágazatban dolgoznak, nem az oktatásban.
Mivel foglalkoznak?
Minden ésszerű számítás szerint az ő munkájuk a köznevelési rendszer része, mégis abba a szerencsétlen helyzetbe kerültek, hogy szegények ott vannak, ahol a madár sem jár. Az 1993-as oktatási törvény kimondta, hogy nincs képezhetetlen gyerek, így kerültek a korábbi egészségügyi gyermekotthonba a gyógypedagógusok. 1993. után az ezeket a gyerekeket ellátó gyermekotthonok átkerültek az egészségügyből a szociális ágazatba, jelenlegi elnevezésük: fogyatékos személyek ápoló-gondozó otthona. De mivel a szociális szférában értelmezhetetlen a pedagógus munkakör, ezért gyakorlatilag úgy dolgoznak, mint a gondozónők.
Belátható időn belül rendeződik a helyzetük?
Azonban amíg a megyei pedagógiai szakszolgálatok vagy a KLIK nem veszi át őket, addig maradnak a korábbi hátrányos helyzetben, ugyanazt a bért kapják, mint eddig.
További nőkkel kapcsolatos híreket, érdekességeket találsz a feminfo facebook oldalán. Tetszik?